3. Ochorenia lymfatického systému končatín

POKYNY PRE PACIENTOV S LYMFATICKÝM OPUCHOM KONČATINY

  • - dostatočný príjem tekutín: denne 3 l
    - bandážovanie postihnutej končatiny krátkoťažnými obväzmi (napr. Idealflex výrobca Hartmann-Rico) pokiaľ sa mení objem končatiny, po stabilizácii objemu končatiny je predpisovaný elastický rukáv alebo pančucha príslušnej kompresnej triedy.
    - pravidelná pohybová aktivita pri lymfatickom opuchu dolnej končatiny - neprerušovaná chôdza v dĺžke 30 minút 5x týždenne.
    -pravidelné cvičenie je vykonávané s bandážou alebo s elastickým návlekom na postihnutej končatine,najlepšie večer, kedy dochádza k zvýšeniu záťaže lymfatického systému.
    - zvýšená poloha postihnutej končatiny počas spánku.
    - hydroterapia - kde v chladnejšej vode s teplotou okolo 25 şt.C, vhodný je predovšetkým tzv. vodný jogging a chôdza vo vode (ktoré by mali byť vykonávané pri ponorení pacienta do vody do výšky hrudníka) a plávanie.
    - manuálna alebo prístrojová lymfodrenáž – ktorá trvá 30 - 60 min, 1- až 2-krát denne, v tzv."lymfatickom rytme", teda 5 až 7 sec naplňovanie a 1 sec vyprázdňovanie, primeraným tlakom, pričom celý cyklus liečby trvá 4 až6 týždňov, podľa závažnosti stavu.
    - lymfotaping – pravidelné nalepovanie tzv. lymfotapov na kožu postihnutej končatiny – bližšie informácie v sekcii našej webstránky – LYMFOTAPING

  •  
  • Pokyny na stiahnutie:
nameLymf_opuch.pdf